Olej na plátně, 30 x 40 cm, rámováno, datace 1991, signováno vpravo dole J. JÍRA 91. Posoudila a pravost díla potvrdila PhDr. Rea Michalová Ph.D. Josef Jíra patřil mezi významné představitele českého moderního umění, jehož tvorba byla hluboce zakořeněná v expresionismu a symbolice. Jeho díla byla prosycena intenzivními emocemi, kdy malíř často zpracovával motivy smutku, bolesti, ale i radosti a krásy přírody. Jíra vycházel z osobních zkušeností, ale také reagoval na širší společenské dění, což dodávalo jeho dílům silnou obsahovou vrstvu. V malbě používal syté a dramatické barvy, které výrazně přispívaly k expresivnímu charakteru jeho tvorby. Kombinoval realistické prvky s abstraktními motivy, což jeho dílům propůjčovalo určitou snovost a imaginativní kvality. Na obraze Bodláky na první pohled upoutá pozornost dramatická barevná škála, kde tmavé a syté odstíny červené, zelené a fialové dominují plátnu. Bodláky jsou ústředním motivem obrazu, symbolizujícími jakousi melancholii, zároveň však s odkazem na tvrdost a odolnost přírody. Nabízené plátno je ukázkou Jírova expresionistického stylu, který kombinuje realitu s imaginací a silnými symbolickými prvky.