Olej na dřevěné desce, 34 x 24 cm, rámováno, datace 1996, signováno vpravo dole J. Jíra 96. Hluboce symbolický obraz Mí beránci podal český malíř Josef Jíra svým typickým přednesem. Pastózní nánosy barevných vrstev, které vymezují hluboký prostor, ze kterého povstává symbolická figura ukřižovaného. Originalita předloženého obrazu spočívá v jeho dvojsečné atmosféře, která působí na jednu stranu v barvách hravým, až naivně viděným venkovským dojmem, zároveň však může přítomnost ovcí evokovat vnímavému divákovi hlubší symboliku obětního velikonočního beránka. Nálada se rychle změní v tiché drama a celý obraz náhle vyzní jako úzkostná zpověď umělcova vnitřního života. Deformace mentální i fyzická, hra, nadsázka a přímočará symbolika jsou charakteristiky nejen Jírova prezentovaného obrazu, ale v různém poměru a intenzitě provázejí jeho celoživotní dílo. Svébytnou osobnost českého malíře a grafika Josefa Jíry tak nemůžeme snadno zařadit do určitého proudu českého výtvarného umění, jako spíše označit za představitele osobitého pojetí expresionismu, kde se stírá hranice mezi krajinou snu a vzpomínky na vlastní prožitek.