Olej na plátně, 64 x 51 cm, rámováno, datace 1978, signováno vpravo dole J. JÍRA 78, zezadu na plátně opatřeno přípisem s určením.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové.
Z posudku PhDr. Rey Michalové, Ph.D.:
Posuzovaný obraz Milenci je autentickým, vrcholně expresivním, neobyčejně citově bohatým dílem Josefa Jíry, jednoho z nejznámějších a nejžádanějších umělců generace, která nastupovala na scénu v padesátých letech a hrála klíčovou roli při opětovném navázání na přerušenou tradici vývoje českého moderního umění. Pro Josefa Jíru se stalo příznačné, že svá „zářivě barevná dramata“ celoživotně vztahoval ke svým zážitkům z rodného kraje i aktuálním prožitkům, jež se však silou malířského přednesu proměnily v obecně srozumitelná humanistická poselství. Tak je tomu i v předloženém obraze, na němž se ojedinělým způsobe snoubí intimní scéna milenců v objetí, viděná přes motiv řezaných květin deroucích se ke světlu, s pozadím malebné a nezapomenutelné maloskalské krajiny, jak ji v jejích typických přírodních a architektonických prvcích a záplavě fantastických barev dovedl nejlépe ztvárnit právě Josef Jíra. Milenci jsou obrazem výjimečným svým romantickým nábojem. Současně v něm naplno zaznívá živelná, smyslová povaha Jírovy tvorby, která byla výsledkem jeho zjitřeného prožíván skutečnosti. Je to dílo výtvarně oscilující mezi lyrikou a ukázněnou expresí, jež vyjadřuje umělcovu vášnivou obhajobu malby. Symbolicky pak značí jeho víru v lásku a nezkalené lidské vztahy, stejně jako v harmonické propojení člověka a přírody. Malířský výraz díla je založen na strukturálně bohatě rozrůzněných hutných barevných pastách a vyváženém rozložení koloritu. Posuzovaný obraz je jednou z autorových mimořádně sugestivních vidin milenců, vznášejících se v rozptýleném světle prostoru. Josef Jíra vdechl do tohoto plátna maximum něhy a poetična.