Olej na plátně, 70 x 100 cm, rámováno, datace 1986, signováno vpravo dole J.JÍRA 86, opatřeno přípisem s určením. Vystaveno a publikováno: Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu 4. 9 - 1. 11. 2015, str. 561, výstavní štítek. Předložené dílo nám podává svědectví o severských krajích, které při svých cestách autor několikrát navštívil a kterými se nechal posléze inspirovat ve své tvorbě. Josef Jíra vykreslil v díle typický pohled na severský, v tomto případě švédský přístav s jeho malebnými, barevnými domky a jeho, větrem ošlehanými, obyvateli. V díle promlouvá Jírův přístup k tvarosloví a lidé jsou zde zgeneralizováni na základní tvary a co je typické, hlavy jsou vyobrazeny v podobě jakýchsi masek bez výrazu. Josef Jíra zasadil městečko do atmosféry městečka deštivého, se vším, co to přináší. Divák má až skoro pocit chladu a vlhka, jež se nese zpoza obrazu. Co je příznačné pro dílo autora a v díle se též objevuje, je posazení postavy do prvního řádu díla, přímá konfrontace diváka s lidskou postavou, která přihlížejícího zve do scény a zároveň vymezuje hranici fantaskního světa a toho skutečného. Malíř zde projevuje svůj drsný přístup nanášení materiálu a svou práci se štětcem. Dle všech vnějších znaků lze říci, že se jedná o dílo dodržující své zadatování do roku 1986 a potvrzuje autorovu tvorbu osmdesátých let. Jíra zde nechává mluvit osobitý jazyk štětce a předkládá dílo, jenž svou kvalitou lze pasovat na dílo té nejvyšší kvality autorovy tvorby.