Olej na plátně, 70 x 80 cm, rámováno, datace 1980, signováno vpravo dole J. JÍRA 80.
Josef Jíra (1929–2005) Divadlo světa, Oblastní galerie Liberec, 28. 6. - 29. 9. 2019.
Život bez rukávů, deník Josefa Jíry z let 1970/1971 s předmluvou Bohumila Hrabala, Oblastní galerie Liberec 2019, s. 77.
Viktor Šlajchrt, Zuzana Štěpaničová, Josef Jíra 1929-2005, Maloskalské nakladatelství, 2022, s. 41.
U posudku PhDr. Jiřího Machalického:
Obraz nazvaný U Koštýře nese důležité rysy autorova vyhraněného projevu, k němuž patří smysl pro působivou zkratku, pro přesné vyjádření pocitů, pro vystižení nálady určitých situací. Má typickou uvolněnou a při tom vyváženou skladbu a střídmé a zároveň rafinované odstupňování barevných tónů. Josef Jíra brzy dospěl k osobitému malířskému projevu, stal se výraznou osobností českého umění druhé poloviny 20. století. Nelze ho jednoznačně přiradit k žádnému z převládajících uměleckých proudů. Vycházel z odkazu minulých generací, ale zároveň přesvědčivě zachytil atmosféru své doby. Vyjadřoval se prostřednictvím srozumitelných symbolů. Jeho umělecký vývoj byl od počátku až do pozdního období naprosto přirozený. Spojoval různé technické postupy, citlivou malbu s principy koláže. Jeho tvorba působí velmi emotivně, prolínají se v ní rozmanité významové roviny. Zrcadlí se v ní realita a zároveň se v ní projevuje bohatá představivost.