051 | AKT
JIRÁNEK Miloš (1875 – 1911)
- dosažená cena: 140 000 CZK
dosažená cena: 140 000 CZK
21.6., 15:47 14773 140 000 CZK 26.6., 21:40 14773 140 000 CZK Olej na plátně, 75 x 41 cm, rámováno, signováno vpravo dole M. Jiránek.
Opatřeno potvrzením pravosti díla od prof. PhDr. Tomáše Vlčka.
Dialogy v obrazech, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2014. ObnaŽENA, Galerie European Arts, Praha 2018.
Dialogy v obrazech, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2014, s. 53.
Malíř Miloš Jiránek, jenž byl žákem Maxmiliána Pirnera a Vojtěcha Hynaise, ve svých plátnech zpracovával téma lidské figury. Na jeho tvorbu měl vliv nejen končící směr impresionismu, ale zejména nastupující secese. Právě jeho specifický styl, který spočíval v precizním zachycení figury v určitém momentu, můžeme obdivovat i na představovaném plátně. Nahá ženská figura, jež je zasazena do ateliérového prostředí, působí velmi něžným dojmem. Žena je zachycena v lehkém náklonu s decentně zamyšleným obličejem. Vedle ní je umístěna lampa s vypouklým zrcadlem, kde je po vzoru Jana van Eycka zobrazen zbytek mírnosti.