Olej na plátně, 130 x 110 cm, rámováno, datace 2005, signováno vpravo dole M. JIRÁNEK 2005.
Obrazy, které autor maluje, mají většinou klidnou, meditativní náladu. Jsou realistické v tradičním smyslu – realita je stylizovaná, nejde o fotorealismus ani hyperrealismus. Nejpříhodnějším označením jeho stylu by snad mohl být termín meditativní realismus. Miloš Jiránek dlouhá léta tvořil spíše umění užité, svou tvorbu svázal převážně s tvorbou průmyslového designu. Začátkem devadesátých let se ale počal vyjadřovat volnou tvorbou a dílo Nízký stav vody lze brát jako autorovo referenční dílo. Malíř zde plátno naplnil jedním ze svých milovaných motivů, a to vodou. V tomto případě jejím nedostatkem, který na diváka mluví nejen obsahem v podobě postupně vysychajícího břehu, ale i samotným názvem plátna. Jiránek zde též zasadil postavu, hledící na tuto zkázu, která postihla daný kraj. Miloš Jiránek se narodil v Kolíně a povodí řeky, její břehy, život v okolí řečiště je mu dosti známý. Námět vodního živlu tak vychází přímo z nitra autora, a tak lze brát předložený obraz buďto jako pomyslné upozornění na hrozbu nedostatku či jako pouhé meditativní zamyšlení s velice efektním vzezřením, se sílou vtáhnout diváka do jádra obrazu.