Olej na plátně, 56 x 70,5 cm, rámováno, datace – 40. léta 20. století, signováno vlevo dole Jiroudek.
Provenience:
Získáno z pozůstalosti autora.
Interiér, který je divákovi nabídnut prostřednictvím nabízeného obrazu, je zahalen tajemnem míst za oponou. František Jiroudek se plátnem stal průvodcem zákoutí, jež si hájí herecký ansámbl. Divák přímo přistihl jednoho z aktérů, jak se připravuje u klasického stolku maskérny a je tak viděn v pozvolném procesu nanášení vybrané role. Celý výjev je výtečně prosvětlen. Jiroudek zvolil jakýsi přístup atmosférického světla, přestože se do zákoutí zakouřené herecké šatny nemá, jak dostat. Přesto tento zamýšlený neologismus vytváří výtečný efekt a tvoří tak nejen výtečný prostor, ale i barevnost námětu. Malíř zvolil svůj typický přístup pro čtyřicátá léta, kdy za pomoci spíše pastelových tónů barev nechává vystoupit tvarosloví zpoza barevné hmoty právě oním již jmenovaným světlem. Herecká šatna je v podání Jiroudka skvělým vzorkem jeho díla čtyřicátých let, které se již nadechuje k poválečným horizontům, ale nechává se stále inspirovat dílem předválečné moderny. Sběratelům či obdivovatelům malířova díla by Herecká šatna neměla určitě uniknout.