Olej na překližce, 33 x 41 cm, rámováno, datace 1928, signováno vpravo nahoře A. Justitz 28, zezadu opatřeno razítky sbírky Dr. Čeřovského. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Karel Srpa. Provenience: Sbírka Dr. Františka Čeřovského. Alfréd Justitz byl významný český malíř a grafik, který patřil k předním představitelům českého moderního umění. Svou uměleckou dráhu začal studiem architektury na České vysoké škole technické v Praze, ale brzy přešel k malířství, které studoval na Akademii výtvarných umění. Vliv na něj měla zejména tvorba impresionistů, zejména během jeho pobytu v Paříži, kde se inspiroval díly Paula Cézanna a Honoré Daumiera. Justitz se po první světové válce stal jedním ze zakladatelů moderního československého umění a byl členem avantgardní skupiny Tvrdošíjní. Jeho díla se vyznačují výrazným dekorativním lyrismem a smyslem pro barvu. Na obraze Bezděz od Máchova jezera zachycuje malíř Alfred Justitz jedinečný pohled na přemyslovské stavení, jež se týčí na stejnojmenném kopci. Justitz zde pracuje s jemnými barevnými přechody a zachycuje světlo při západu slunce, které dotváří celkovou náladu obrazu. Použití barev a stylizace připomíná vlivy impresionismu, které na jeho tvorbu působily během jeho pobytu v Paříži. Tento obraz je krásným příkladem Justitzova citlivého přístupu k zachycení atmosféry krajiny a jeho lásky k přírodním motivům.