Olej na plátně, 112 x 112 cm, rámováno, datace 1902, signováno vpravo dole AL. KALVODA.
Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Michael Zachař.
Nabízené dílo je nádherným příkladem symbolistní práce autora. Alois Kalvoda je povětšinou pro obecnou veřejnost znám pro své krajiny a březové háje. V daném díle malíř zobrazil potemnělou krajinu očekávající bouři. Část nebes se nese již v temných tónech a pozvolna pohlcuje zbylé světlé dálky. Divák hledí z pozice prvního plánu námětu, zpoza traviny na břehu u vodní hladiny a zároveň je svědkem magického vzdouvání po pravé straně plátna, které se v podobě jakési fantaskní mlhy posouvá směrem k nebesům. V díle vidíme pro symbolistní malbu typické zrcadlení stromoví na hladině, v tomto případě se jedná o tři cypřiše, velikány v krajině, kteří hlídají hladinu vody a hledí na celou rovinatou krajinu jako němá stráž. Tento symbolistní scénář výtečně koresponduje s názvem díla Báj, které napovídá autorův záměr vnést do plátna nejen viděný rozměr ale i emotivní složku, které si toliko symbolistní malíři vážili a byla jedním z jejich hlavních cílů, jak zasáhnout duši diváka. Celé dílo se nese v odstínech zelené, která je za pomoci štětce a uvážených vrstev hlavním činitelem tvarosloví námětu. Alois Kalvoda v tomto svém raném díle, ovlivněném symbolistní nótou, úžasně vypodobnil atmosférické jevy ve zvolené krajině a zároveň dal impuls publiku k přemítání nad dějem obrazu. Vtáhnul diváka do událostí nastávajících na plátně. Tento snový pohled, jenž přímo expresivně atakuje divákovy smysly je úžasným důkazem autorova výtvarného počínání v době počátku dvacátého století. Plátno Báj je ojedinělou prací nejen v repertoáru tvorby Aloise Kalvody, ale i obecného počínání české malby počátku nového století.