Olej na kartonu, 64 x 53 cm, rámováno, signováno vlevo dole AL. KALVODA. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Velmi popisná malba zachycující prostředí knihovny hradu Buchlov pochází z palety a štětce žáka Mařákovy školy, Aloise Kalvody. Malíř měl blízký vztah k hradu Buchlov a jeho okolí. V roce 1902 vytvořil několik krajinomaleb inspirovaných tímto regionem, mezi nimi například pohledy na hrad Buchlov a zámek Buchlovice. Jeho obrazy z tohoto období nesou rysy romantické preciznosti, které jsou patrné i na nabízeném obraze, kde Kalvoda do detailu zachytil jednotlivé dekorace včetně přesného umístění hradního mobiliáře. Ke klidné atmosféře přispívá výrazná barevnost v kombinaci teplých, zemitých tónů s tlumeným venkovním světlem. Tento interiérový pohled je krásným příkladem Kalvodovy schopnosti zachytit nejen přírodní scenérie, ale i intimní kouzlo historických prostor.