Olej na plátně, 46 x 63,5 cm, rámováno, signováno vpravo dole Kars. Provenience: Sbírka Jaroslava Jíry - přítele Karse, novináře a uměleckého kritika, korespondenta tiskové agentury ČTK ve Francii. Malíř v předkládaném obraze vyobrazil slavné obce ležící v regionu Provence-Alpes-Côte d'Azur, krajinu, jež svou kulturní historií sahá až do starověku. Obec Vaison - la - Romaine je velice starým místem, místem, ve kterém se dle příběhů narodil samotný historik Tacitus, městem, které svou historií lákalo celé zástupy, mezi nimiž figuruje i autor díla Jiří Kars. Malíř se v díle projevuje jako vyzrálý krajinář, umělec vysokých kvalit, jež byly brzy rozpoznány a Jiřího Karse předcházely v celé Francii, nevyjímají Montmartru. Kars místo zobrazil z pohledu některých přilehlých kopců a dává tak možnost vyniknutí celého prostoru míst. Práce štětcem je zde podaná velice jemně a též s barevností se Kars počínal dosti uvážlivě. Barevná paleta obrazu čítá tóny od hnědozemě, přes zelenkavé tóny, po barvu slonové kosti místních kamenných obydlí. Kars zaznamenal tento úrodný kraj vytříbeným stylem a podává divákovi příjemný pohled na místní krajinu. Dílo, datované do roku 1928, práci řadí do období ještě před přesunutím malíře do španělského Katalánska a přináší krásné svědectví o autorově citu k jižní Francii. Obraz Krajina Vaison – la – Romaine vybízí k navštívení tohoto místa a je výtečným příkladem práce Jiřího Karse.