Olej na plátně, 85,5 X 99,5 cm, rámováno, datace – před 1928, signováno vpravo dole BĚLA KAŠPAROVÁ, zezadu na plátně opatřeno výstavními razítky.
Exposition Bale Kasparova, 4. – 17. října, Galerie Bonaparte12 rue Bonaparte, 1930.
Prager Presse 8, 1928, č. 47, 18. 11., s. 2.
Ivo Habán (ed.), Nové realismy, Moderní realistické přístupy na československé výtvarné scéně 1918-1945, Liberec, 2019, s. 91.
Julia Dijkstra (ed.) Nové realismy, Tsjecho-slowaaks realisme 1918-1945, 2022, s. 77.
Provenience:
Z pozůstalosti autorky.
Hledíme na znovuobjevený skvost české avantgardní malby. Běla Kašparová – Riegrová nedílně patřila k revolučnímu směru české moderní malby. Dílo dvacátých let této malířky lze zařadit k soudobé tvorbě hnutí Děvětšilu mezi jména jako jsou Adolf Hoffmeister, Otakar Mrkvička či František Muzika. Svým typem malby Kašparová následuje cestu tak zvaných nových realismů, které lze připodobnit k nové věcnosti, tedy výrazového projevu českých Němců. Hledání nových cest realismu, jež se vymezí od klasické malby, neztratí nic na své novosti a originalitě, a přesto neztratí svou realistickou stránku. Autorka vypodobnila hráče karet, tedy muže při jejich každodenním bytí. Tato nevšední civilistní nóta, na niž jme zvykli například u mladší skupiny HoHoKoKo, je v dané době velice ojedinělým úkazem. Onen sociální realismus, kam autorčina tvorba ve dvacátých letech cílila, je jistým projevem vzdoru proti starým pořádkům a taktéž v uvážení autorky jako ženy lze bráti tyto výrazové prostředky jako jistou emancipaci. Obě nabízená díla, jak Hráči karet, tak Portrét byla vystavena v roce 1930 ve slavné Galerii Bonaparte, v souvislosti s cyklem Editoions Bonaparte. V této pařížské galerii vystavovali takové veličiny umění jako Piet Mondrian, Fernand Léger či český malíř Josef Šíma. Díla Běly Kašparové – Riegrové se na aukčním trhu takřka nevyskytují a v takovéto kvalitě se jedná o vůbec první nabídku tohoto typu vůbec.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 120 000 – 150 000.