Rozpravy Aventina Měsíční list pro kulturu, umění, kritiku a zvláště literaturu, 1929 – 1930, ročník 5, s. 158.
Martina Pachmannová, Zrození umělkyně z pěny limonády, genderové kontexty české moderní teorie a kritiky. s. 22.
Provenience:
Z pozůstalosti autorky.
Stejně tak jako Hráši karet i nabízené dílo Portrét pochází z tvorby Běly Kašparové – Riegrové. Hledíme na svébytně zaznamenaný portrét ženy, jež hledí na fotografii může s jistým zádumčivým výrazem. Žena je, co se týče tvarosloví, vystavěna v realistických konturách a snad jen její černý šat lze vnímat jako autorskou avantgardní zkratku. Kašparová ženu zasadila do imaginárního modravého prostředí, snad pokoje ženy, místa intimity, jež je aktérčiným hájemstvím. Stejně tak jako Hráči karet i Portrét spadá do sociálního civilismu, a tak sleduje jedince v jeho každodenním prostředí. Plátno nese úžasný lyrický náboj a citlivost, kterou zde divákovi předává hlavní aktérka. Portrét byl vystaven ve slavné pařížské Galerii Bonaparte, jež hostila mnoho slavných uměleckých jmen.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 75 000 – 100 000.