047 | KRAJINA S VODOPÁDEM
KAUTSKÝ Jan Václav (1827 – 1896)
- vyvolávací cena: 400 000 CZK
Olej na plátně, 100 x 141 cm, rámováno, 1857, signováno vpravo dole J Kautský 1857.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Šárky Leubnerové.
Jan Václav Kautský byl malířem a též jevištním výtvarníkem. Svá studia svázal s Akademií výtvarných umění v Praze, a to u figuralisty Ch. Ruben a krajináře Maxe Hausgofera. Posléze pokračoval na malířské akademii v Düsseldorfu. Předložená Kautského práce nás přivádí do krajiny slunného údolí, oplývajícího vodopádem. Datací spadá plátno do Kautského období rozvíjení svých malířských schopností po opuštění pražské akademie, ale přesto potvrzuje jeho již ve třiceti letech výtečnou malířskou techniku. Krajina kterou tento haushoferovec vytvořil má znaky romanticky orientované konvence, přesto neztrácí nic na realistickém podání viděného. Malíř nás od prvního plánu provádí proti směru tekoucí říčky, která se táhne směrem od malého vodopádu, který ověnčuje skaliska daného údolí. To je olemováno zelenavými korunami stromů, které dělají malé říčce společnost. Dílo vyniká nejen mistrným detailem a případnou malířskou zkratkou autora, ale i samotným formátem, který podtrhává zvolený motiv a svádí divák k účasti.