Dotaz na položku
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.
Díky souhlasu s využitím technologie cookies nám dovolíte ukázat Virtuální prohlídku i přímý přenos z našich aukcí přímo na našich stránkách.
Vyhráváte, Váš limit na vyžádání. Limit lze zvýšit.>
"Olej na kartonu, 25 x 30 cm, rámováno, datace - 1900, signováno vpravo dole Kaván.
Publikováno:
Michael Zachař, František Kaván, Galerie Kodl, 2009, str. 73.
Obraz Červánky (U železnice) pochází z výjimečného období tzv. Železnické imprese, kdy malíř v letech 1900 až 1904 pobýval v Železnici u Jičína a tato léta patřila v Kavanově životě mezi lidsky i umělecky nejšťastnější. Právě v tomto období vynikají jeho formátově menší díla, jeho unikátní zimy z tohoto období „hrají perlivými akordy mnoha druhů bělob, barevnými odlesky modří, růžových a žlutí.“ O jeho železnické výjevy byl už v tehdejší době velký zájem, ať už na výstavách nebo mezi sběrateli, kteří Kavána často navštěvovali přímo v Železnici, kde visívaly jeho ještě nedoschlé kartonky na prádelních šňůrách.
Významný český malíř, krajinář, básník a překladatel. Studoval u profesora J. Mařáka na AVU v Praze, předčasně ale v r. 1896 školu ukončuje a živí se jako svobodný umělec. Navazuje na Chittussiho pojetí krajiny hlavně v jeho důrazu kladeném na atmosféru a náladu. Tato citlivost jej také přivádí do okruhu českého symbolismu a spojuje se s nastupující modernou. Sám o svém díle hovoří jako o romantickém symbolismu. Od r. 1897 se stává členem S. V. U Mánes. Po roce 1900 se vrací opět ke krajinomalbě, kterou zachycuje pomocí impresivně laděného realismu, nejznámější jsou jeho zimní motivy. Do dějin českého krajinářství se natrvalo vryl svými ""vítanovskými sněhy"", kterých si cení nejvíce. Většinu svých námětů čerpá ze svého rodného kraje, maloval především Krkonoše, Českomoravskou vrchovinu a Železné hory. Za obraz Podmrak, který namaloval od rodné chalupy, získal v r. 1900 na světové výstavě v Paříži diplom a zlatou medaili. Jako básník se stýkal s okruhem Moderní revue. Dokonalé vyjádření nálady zůstává také hlavní motivací jeho celoživotního díla, což z velké části zapříčinilo velký sběratelský ohlas, který neustal dodnes. František Kaván se zcela jistě řadí k nejvýznamnějším českým krajinářům spolu s Antonínem Slavíčkem a Otakarem Lebedou. Jeho dílo je početně zastoupeno ve sbírce Národní galerie v Praze a také v Krkonošském muzeu v Jilemnici.
Autor viz T 1/474, TD 90, V 3/28, B 6/176, NEČVU 1/343."
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.