013 | KRAJINA S KOPCEM
KAVÁN František (1866 – 1941)
- vyvolávací cena: 48 000 CZK
- dosažená cena: 110 000 CZK
Olej na lepence, 21 x 32,5 cm, rámováno, datace 1905, signováno vlevo dole Kaván, vlevo dole dedikace.
Dílo významného českého malíře, krajináře, básníka a překladatele, úspěšného žáka J. Mařáka. Kavánovo pojetí krajiny navazuje na Chittussiho tradici a to zejména v jeho důrazu kladeném na atmosféru a náladu krajinného rázu. Pohledy do přírodní krajiny zachycuje pomocí impresivně laděného realismu. Zde viděná Krajina s kopcem, který je ústřední vyvýšeninou, nás přivádí do krajiny otevřené, podléhající všem možným atmosférickým jevům a náladám. Nabízené dílko je vyvedeno ve třech plánech malby. V první se oko diváka seznamuje s materií reliéfu, ve druhé se do přímky staví stromoví a remízky, které vyrušují jinak zdánlivě monochromní kraj a konečně ve třetím plánu ční do výše zmiňovaný krajinný převis, který souzní i se samotným horizontem. Kaván zde projevuje svou zralost a přehled v kompoziční zkratce a nabízí oku líbivý pohled na emocemi procítěnou krajinu.