Olej na lepence, 36 x 49 cm, rámováno, datace 1937, signováno vlevo dole Kaván.
V 90. letech 19. století Kaván experimentoval se symbolismem a dekadentními motivy, ovšem zakrátko se opět vrací k realistickým tendencím. Na plátně Rybník v Přáslavicích nám předkládá pohled do dané obce. Dominantním prvkem obrazu je rybník, jehož hladina odráží okolní stromy a nebe. Robustně působící stromy, jež lemují břeh vodní plochy, tvoří rámec pro tuto poklidnou scénu. Celkový dojem z obrazu je naplněn harmonií mezi přírodou a člověkem. Kaván zde dokonale zachytil nejen fyzickou krásu místa, ale i jeho poklidnou náladu, která vyvolává touhu zastavit se a jen vnímat ticho a klid přírody.