Olej na lepence, 35 x 49,5 cm, rámováno, pod sklem, datace – okolo 1910, signováno vlevo dole Kaván. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Obraz je tvůrčím počinem žáka Mařákovy školy, Františka Kavána, jenž svým specifickým stylem mísil melancholickou atmosféru s jemnými odstíny barev dokázal dosáhnout hlubokého citového prožitku. Nabízené dílo Tání nabízí pohled na krajinu pokrytou nánosy sněhu. Hlavním motivem na obraze se zde stává úzká cesta vinoucí se dál do krajiny. Celý obraz je laděn v tlumených odstínech bílé, šedé a hnědé, což vytváří pocit tichého zimního rána, kdy se příroda probouzí pod bílou pokrývkou. Zasněžené pláně a klidné nebe navozují pocit osamělosti, ale i poklidné harmonie, kdy se člověk může ponořit do vlastních myšlenek při pohledu na tento zimní obraz.