Dotaz na položku
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.
Díky souhlasu s využitím technologie cookies nám dovolíte ukázat Virtuální prohlídku i přímý přenos z našich aukcí přímo na našich stránkách.
Vyhráváte, Váš limit na vyžádání. Limit lze zvýšit.>
Olej na kartonu, 70 x 92 cm, rámováno, datace – kol. r. 1918, signováno vpravo dole Fr. Kaván U zapadlého krajináře ve Vítanově, zezadu opatřeno razítkem výstavy Jednoty umělců výtvarných 1938, soupis díla č.578, dílo uváděno jako nezvěstné.
Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Michael Zachař.
Komentář PhDr. Michaela Zachaře:
František Kaván patřil k nejvzdělanějším českým umělcům doby kolem roku 1900. Před možnostmi města a tzv. kariéry dal nakonec krátce po své třicítce přednost životu na venkově, kde zprvu v jistém tolstojovském poblouznění a snad i křesťanském anarchismu snoval symbolistické krajinářské vize a později po čtyřicítce pokorně vyznával jako pilný malíř krásu české krajině. Je na stovky těch drobných či středních plátýnek a lepenek, v nichž doslova tepe puls té které roční či denní doby, momentka počasí nebo jen prostý ráz štace. Sám si – při vší své skromnosti – přece jen cenil svých vítanovských zim, tedy zimních krajinomaleb namalovaných buď při prvním pobytu v letech 1904 až 1906 nebo – a to častěji – při druhém pobytu v letech 1909 až 1922. Po roce 1910 začal s oblibou mísit olej s temperou dle libosti a právě aktuální výrazové potřeby, většinou na překližce nebo lepence, málokdy na plátně. Finesy sněhových barev, přeháněk a rozmanité oblohy tak dosáhly skutečného mistrovství. Samotné tempery užíval tehdy velmi často a ty vzhledem ke světlostálosti a barevné vemlouvavosti zaručují i po bezmála sto letech suverénní výtvarný účinek, jak dokládá i dlouho nezvěstný obraz „U zapadlého krajináře ve Vítanově“ vedený pod číslem 578 v katalogu monografie.
Malíř a básník, studoval u J. Mařáka na AVU v Praze, předčasně ale školu ukončuje. Navazuje na Chittussiho pojetí krajiny hlavně v jeho důrazu kladeném na atmosféru a náladu. Tato citlivost jej také přivádí do okruhu českého symbolismu, spojuje se s nastupující modernou a od r.1897 je členem SVU Mánes. Jako básník se stýkal s okruhem Moderní revue. Dokonalé vyjádření nálady zůstává také hlavní motivací jeho celoživotního díla, což z velké části zapříčinilo velký sběratelský ohlas, který neustal dodnes.
Autor viz T 1/474, TD 90, V 3/28, B 6/176, NEČVU 1/343.
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.