061 | V OHBÍ ŘEKY
KAVÁN František (1866 – 1941)
- vyvolávací cena: 150 000 CZK
Olej na kartonu, 26 x 38 cm, rámováno, datace – 1894 - 1898, signováno vpravo dole Kaván.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Mgr. Michaela Zachaře.
Z posudku PhDr. Mgr. Michaela Zachaře:
Posuzovaný obraz či snová vize patří k dílům vzniklým ještě za studií či krátce po nich. V obraze se zračí vzdáleně francouzský Chittussi, ale jde již o Kavánův svébytný smělý malířský projev s typickým štětcovým přednesem, rozptýleným až kosmicky podmanivým světlem a až omamným efektním koloritem. Motivy potulek ve stromoví či u potočního meandru nacházíme u tohoto umělce od časného mládí, jak dokládají práce mém soupise díla – viz č. 88, 139, 191 - 196, 293 a další. Mezi nimi a dalšími shledáme díla, mezi než vřadíme i zde posuzované, zatím neztotožněné s žádným publikovaným v mém soupise. Velmi blízké jsou obrazy Krajiny s rybníkem z lez 1896 – 97 či Jarní motiv z r. 1897 (kar. Č. 293 a 256). Obraz bych zařadil do let 1894 – 1898, kdy se Kaván soustřeďuje na nejvábivější místa blízká jeho vnímavému oku. Častěji tehdy zajížděl k nakladateli Topičovi na jeho statek do Chvalína u Roudnice na Labem. Tam podnikal výlety do blízkého i vzdálenějšího okolí a v korespondenci i vzpomíná, jak zapadl jednou se stojanem do vody na potoce Čepeli, kde s oblibou maloval „babky“, tedy ořezané vrbičky. V blízkém perimetru Topičova statku byly krásné přírodní scenérie, mezi než náleží i lužní les zvaný Písecký, právě tam v lokalitě Písty lze dodnes nalézt téměř shodné výjevy, jak dokládá aktuální fotografie. Typ štětcového rukopisu, povaha barevné vrstvy a konečně i drobná signatura vrypem jsou signifikantní pro umělcovy rané plenéry. Jde o zcela mimořádný objev mistrovského díla dobového plenérismu předznamenávající mentálně ve své elementární jednoduchosti kosmické vize Josefa Šímy či Karla Malicha. Potvrzuji jednoznačně pravost vzácného raného díla Františka Kavána.