Olej na lepence, 22 x 26 cm, rámováno, datace 1905, signováno vpravo dole Kaván.
Poetické malé dílo je prací významného žáka Julia Mařáka, jenž byl mistrem realistické krajinomalby. Obrazy Františka Kavána jsou často lyrické, jemné a vyznačují se hlubokým vztahem k přírodě, což z něj činí jednoho z nejvýznamnějších českých krajinářů své doby. Kaván zachycoval především českou krajinu v různých ročních obdobích, což dodávalo jeho dílům poetický nádech a atmosféru klidu. Byl také literárně činný a psal básně, což mu pomáhalo prohloubit umělecký cit a vnímání krásy přírody. Obraz Zimní nálada zobrazuje rozlehlou, zasněženou pláň, kterou jemně člení cesta vedoucí do hloubky obrazu a jejíž jasně bílou pokrývku barevně narušuje tmavší pás stromů v pozadí. Kaván zde mistrně pracuje s minimalistickými barevnými tóny, které podtrhují klid a melancholickou atmosféru krajiny. Celková kompozice je jednoduchá, ale o to více vyniká její tichá krása a spojení s přírodou.