Olej na překližce, 70 x 120 cm, rámováno, datace 1942, signováno vpravo dole O. Kerhart 1942. Vystaveno: Alšova síň, Umělecký beseda, 1939, katalogové č. 3. Jarní krajina nese jasně lyrický rukopis malířského stylu Oldřicha Kerharta, pro který je typická nadsazená barevnost a jemná práce se štětcem, kdy jednotlivé tahy do sebe splývají a vytvářejí uhlazený dojem celé malby. Pohled do krajiny, v které již opadly poslední sněhy a mezi poli se objevují první kvetoucí stromy, ozvláštňuje plocha rybníka, v jejíž klidné hladině se krajinné prvky zrcadlově odrážejí. Autor krajinomalby, Oldřich Kerhart, byl mezi lety 1914-1918 žákem pražské akademie výtvarných umění u profesora Preislera. Po ukončení studia se vydal na několikaměsíční cestu po Evropě, během níž navštívil mj. Itálii, Jugoslávii a Francii. Od roku 1920 se účastnil výstav V. O. U. B., v jehož časopise Život byly reprodukovány v letech 1921 – 1922 jeho obrazy. Svoje krajinomalby Kerhart nejčastěji situoval kolem Polabí poblíž rodných Poděbrad a v kopcovitých scenériích Českého středohoří. Souborné výstavy díla Oldřicha Kerharta se uskutečnily v roce 1928 a 1939 v Alšově síni. Oldřich Kerhart je zároveň autorem řady statí o umění a nacisty zakázané divadelní hry o Josefu Mánesovi.