Olej na plátně, 72 x 106 cm, rámováno, datováno 1881, signováno vpravo dole A. Kirnig Prag 1881 spolu s přípisem s určením, zezadu opatřeno výstavním štítkem a razítkem.
Posoudil a pravost potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař.
Klasikové 19. století, S.V.U. Mánes, Praha, 2012, str. 77.
V tomto díle nám malíř dává možnost zhlédnout obraz přímořské krajiny, jemně rozbouřeného, romantického moře, jež se bortí a zároveň bojuje s pobřežím a jeho skalisky. Alois Kirnig divákovi podává přímou reportáž o dění, o pohybu vodní masy, o vzdoru pevniny v boji o nadvládu. Již to není vrchol boje, ale spíše jeho konec, který hlásí sluneční paprsky, které se prodraly přes bouřková mračna a nastolují tak opět, aspoň prozatím, mír zbraní. Obraz je výtečně vyveden ve všech detailech motivu tak, jak jsme u Aloise Kirniga zvyklí a dává nám okusit, jaké je to být, alespoň na moment, součástí mořského pobřeží.