Olej na kartonu, 27 x 35,5 cm, rámováno, signováno vpravo dole P. Kotík. Autor, jenž byl spoluzakladatel slavné skupiny Ho Ho Ko Ko, se zde projevuje jako výtečný kolorista, navíc ve svém raném období. Pravoslav Kotík později ve své kariéře proslul jako malíř sociálních témat, interiérů města, jeho kultury. Zde vidíme jeho ranou práci krajinného námětu, přesto již zde můžeme říci, že pohled na osamocenou vesničku někde na vysočině, osamocenou ve svém bytí, je již náznak zájmu o sociální obsah. Krajina i zástavba je vystižena velice barvitě, od v prvním plánu zobrazené červené střechy boudy, přes hutnou modř jednoho z domů, po zářící pole úrodného podhorského klimatu. V posledním, třetím řádu se tyčí hory, jsou zde vymalovány rychlými, hustými tahy barevné pasty a nemají nic společného s akademickým přístupem devatenáctého století. Forma jejich i celé krajiny je velice expresivní a drnká na strunu hloubce námětu, jeho obsahu nežli na formě, obalu. Pravoslav Kotík se v díle Krajina ukazuje jako nadcházející velká osobnost českého umění a poodkrývá nám části své rané tvorby.