Olej na lepence, 61 x 47 cm, rámováno, signováno vpravo nahoře P. Kotík. Autenticita potvrzena rodinou autora. Pravoslav Kotík byl významný český malíř, grafik a ilustrátor, který se ve své tvorbě zaměřoval především na figurální malbu, portréty a zátiší. Studoval na Akademii výtvarných umění v Praze a byl ovlivněn různými výtvarnými směry, od realismu až po moderní umělecké proudy, jako byl kubismus a expresionismus. Kotík byl členem několika uměleckých skupin, včetně legendární Skupiny 42, která se věnovala modernímu umění reflektujícímu městskou krajinu a sociální témata. Jeho díla často zobrazovala každodenní život a obyčejné lidi, přičemž v nich kladl důraz na barevnou výraznost a emocionální hloubku. Žena ve žlutém klobouku je krásnou ukázkou Kotíkovi portrétní tvorby. Žena je zahalena v tmavém oděvu, který kontrastuje se světlým pozadím. Hladká malba, jemné stínování a práce s barvami dodávají obrazu zvláštní klid a intimitu.