Dotaz na položku
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.
Díky souhlasu s využitím technologie cookies nám dovolíte ukázat Virtuální prohlídku i přímý přenos z našich aukcí přímo na našich stránkách.
Vyhráváte, Váš limit na vyžádání. Limit lze zvýšit.>
Akryl, uhel, lak a sklo na plátně, 180 x 200 cm, datace 2015, signováno zezadu Martin Krajc 2015.
Obraz chlapce s oranžovou bublinou vytvořil Martin Krajc pro výstavu skupiny Obr. v Galerii Václava Špály v minulém roce. Dílo vzniklo jako součást většího souboru prací sdružených námětem vanitas, kterému se Krajc věnoval v průběhu roku 2015. Cyklus je inspirován symbolikou vyskytující se v barokní malbě, v nichž bubliny představují pomíjivost života a křehkou hranici mezi životem a smrtí. Krajc ho vizualizoval na portrétech dívek vycházejících ze světa modelingu a posléze na motivech chlapců inspirovaných starým uměním.
Motiv chlapce s oranžovou bublinou vychází z Manetova Chlapce vyfukujícího mýdlové bubliny (1867-9), na němž je zobrazen Manetův syn Leon v okamžiku intenzivního soustředění na vyfouknutí dokonalé bubliny. I přesto, že zde Manet vychází z motivů holandských malířů 17. století, je jeho obraz nápadně moderní. Postava chlapce takřka vystupuje z plochy plátna, tahy a kontrastní světelné pojetí dodávají portrétu specifický výraz a expresivitu. Krajc jeho kompozici přejal, ale zvolil volnější pojetí v kombinaci volné gestické malby a kresby na kontrastním bílém podkladu, díky čemuž se oprošťuje od nutnosti veristického zobrazení. Mýdlovou bublinu, symbolizující moment pomíjivosti, zhmotnil do plastické skleněné koule, čímž podtrhl křehkost momentu, který stojí za křehkostí mládí a lidského života.
Martin Krajc je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze, ateliéru malby Michaela Rittsteina. Jeho rané práce byly ovlivněny graffiti, které ho zajímalo především díky možnosti rychlého vyjádření a práce s volným gestem. Stěžejní význam pro vývoj jeho tvorby měl dvousemestrální pobyt v Madridu, kde na něho kromě Velázqueze a Goyi zapůsobila místní jižanská světelnost a výrazná barevná paleta. Objevuje také senzuální způsob práce s barvou, která se oprošťuje od nutnosti napodobivého zobrazení a směřuje k abstraktním senzuálním mlhovinám a volnému gestu. Ústředním bodem jeho práce je vždy figura, ať samotná, či ve spojení s citacemi či odkazy na staré a současné umění, popřípadě zasazená do funkcionalistických interiérů. V posledních letech se nechal inspirovat světem modelek a reklamy, monumentální rozměry jeho pláten mohou odkazovat na velké reklamní bilboardy, ale souvisí také s jeho scénografickou zkušeností a tendencí komponovat pro diváka výrazné vizuální zážitky. Krajc byl zastoupen na výstavě současných českých umělců v muzeu MAXXI v Římě (2015), na florentském bienále (2015), v londýnské Red Gallery (2014). Byl spoluzakladatelem skupiny Obr., se kterou vystavoval mimo jiné v Galerii Václava Špály (2015) nebo v Domě umění v Brně (2013). Samostatně vystavoval v Galerii Středočeského kraje v Kutné Hoře (GASK, 2015), v DSC Gallery v Praze (2015) nebo v monumentálních prostorách klášterního kostela sv. Antonína Paduánského v Sokolově (2016). Jeho posledním počinem je výstava Libido s monumentálními plátny, která připravil pro prostory výstavní síně Mánes.
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.