001 | OPIČÍ KRÁL
KRAJC Martin (1984)
Akryl na plátně, 120 x 100 cm, datace 2017, signováno zezadu Martin Krajc 2017.
Viděné plátno pochází z ruky Martina Krajce, jednoho ze současných vůdčích malířů figurativní malby. Typická pro díla autora je jasná a živá paleta barev a jistá dávka dynamiky námětu. Nahlížené plátno zobrazuje opici v takřka portrétním podání. Daný zvířecí motiv, jak již napovídá název plátna, interpretuje tak zvaného Opičího krále, postavu slavného čínského románu ze 16. století. Jednoho z klasických a nejdůležitějších románu čínské literatury. V rámci českého prostoru je nejspíše nejznámější ilustrátorská interpretace tohoto díla od slavného malíře Zdeňka Sklenáře. Krajc ve své malbě nezapřel nic ze svého umu vyjádřit se rychlými a efektními tahy. Jak barevnost, tak i přístup k malbě opětovně vytváří efekt pohybu, života zvoleného námětu. Martin Krajc se v díle projevil jako hrdý zástupce současné české malby.