Kombinovaná technika na desce, 60 x 50 cm, rámováno, datace 1973, signováno vpravo dole KRISTOFORI 73. Metamorfózy (Lidská práva) jsou příkladem umělcova mistrovství v informelu - evropském abstraktním směru známém důrazem na texturu, spontánní gesto a materialitu média. V tomto díle Kristofori využívá bohatý, až hapticky zamýšlený povrch s vrstvenými texturami, kde se abstraktní formy odhalují prostřednictvím složité hry reliéfu. Kompozici dominují tmavě červené a zemité odstíny, které navozují pocit tíhy a závažnosti. V horní části obrazu se v částečně uzavřeném prostoru vznáší velká kruhová forma, která možná představuje Měsíc nebo symbolickou lidskou pravdu, což naznačuje spojení metafyzických a lidských problémů. Název díla Lidská práva odkazuje k tématu proměny a boje, což je příhodné pro umělce, jehož život byl poznamenán politickým útlakem a exilem. Kristoforiho kariéra byla hluboce spjata s odporem proti totalitním režimům, což dodává drsnému, téměř zjizvenému povrchu obrazu další významovou vrstvu. Použití abstrahovaných geometrických tvarů v kombinaci s organickými texturami lze chápat jako komentář ke střetu mezi rigidními politickými strukturami a odolností lidského ducha. Obraz je silnou reflexí osobní i společenské metamorfózy, prodchnutou emocionální hloubkou a historickým významem.