071 | EMOCE
KUBÍČEK Jánuš (1920 - 1993)
- vyvolávací cena: 90 000 CZK
- dosažená cena: 100 000 CZK
Olej na plátně, 92 x 70 cm, rámováno, datace – 1979 - 1981, signováno vpravo nahoře JK, zezadu opatřeno přípisem s určením.
Dílo se nachází v soupisu díla autora.
Český malíř a grafik, Jánuš Kubíček, pocházel z výsostně umělecké rodiny, neboť jeho strýc i otec (Leoš a Josef Kubíčkovi) byli sochaři. Malířství pak Jánuš, kromě domácího zázemí, studoval soukromě také u Jana Trampoty. Autorovým celoživotním domovem a uměleckým působištěm se stalo Brno a okolí této moravské metropole. Na počátku 40. let se malířova tvorba poučena dílem Cézanna, obrací ke klasikům evropské moderny. Z českého prostředí jej nejvíce ovlivnil svými krajinami zmíněný J. Trampota. Na přelomu šedesátých a sedmdesátých let převažují v Kubíčkově tvorbě témata z antické mytologie. Dále se jeho tvorba rozrůstá o imaginativní podněty a nabývá abstraktních rozměrů. O těchto tendencích svědčí i obraz „Emoce” nabízený v naší aukci, který je datován do přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Kubíčkovo plátno je pojato geometrickou abstraktní formou, jíž malíř doplňuje harmonickou paletou pastelových barev. Ty Kubíček komponuje vedle sebe do jednotlivých fazet pomocí ostrých i jemnějších přechodů. Právě výsledná barevná skladba se stává skutečným technickým i smyslovým akcentem obrazu a vybízí diváka k delšímu zkoumání.