Dotaz na položku
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.
Díky souhlasu s využitím technologie cookies nám dovolíte ukázat Virtuální prohlídku i přímý přenos z našich aukcí přímo na našich stránkách.
Vyhráváte, Váš limit na vyžádání. Limit lze zvýšit.>
Olej na plátně, 73 x 54 cm, rámováno, datace – okolo r. 1920, signováno vpravo dole Coubine.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Jiřího Siblíka.
Komentář PhDr. Jiřího Siblíka:
O. Kubín - Coubine nevyhledává zvláštní a neobvyklé postoje a gesta svých nahých ženských postav jako např. G. Kars, jeho přítel Pascin nebo Mattisse. Po této stránce jsou ženské akty, tak jako i krajiny podle slov umělce „prosté jak jen možno“. Dokonce vyvolávají dojem, že jde o opakování motivu.
Oproti obdobné verzi v Národní galerii v Praze, jejíž tělesné tvary jsou poněkud robustnější a rozsedlejší, vykazuje tato předložená malba vznosnou eleganci štíhlejších tělesných tvarů v plynulém a měkkém liniovém obryse. Především pak v jemnější a diskrétnější barevné stupnici, která je dána užitím černé nebarvy k mísení s teplou barvou inkarnátu. Černá se projevuje jako predátor, který vysává sílu pestré barvy a vtiskuje ji nenapodobitelné a kouzelné odstíny stříbřitých šedí. Barevnost aktu je postavena do ostrého kontrastu se zelenou plochou pozadí, na levém okraji s červenohnědým závěsem. Světlo přicházející z levé strany vyvolává osvětlené a zastíněné partie těla, zdůrazňuje tak jeho plasticitu. Prostorový účin nepřichází v úvahu, nemůže se prosadit vůči plošnosti kompozice. Kubín vidí nahou ženu jako přírodní objekt bez symbolických a erotických podtextů.
Malíř, grafik a sochař, studoval na pražské AVU u V. Brožíka, V. Hynaise, H. Schwaigera a F. Thieleho, člen skupiny Osma, s níž vystavoval na první výstavě v roce 1907. Od r. 1913 se usazuje ve Francii, v Provence, kde se ustaluje jeho rukopis a pojetí krajiny a zátiší, navazující na klasicizující francouzskou krajinářskou tradici. Tato tradice vystupuje i v jeho jednoduchých kresbách. Dominantním rysem jeho tvorby je novoklasicistní cítění, které jej propojovalo s dobou, výrazná smyslovost a práce se světlem, chápaným jako sjednocující element. Byl považován za příslušníka Pařížské školy a jeho tvorba byla prezentována na Salonu nezávislých.
Autor viz T 1/583, 2/771, TD 112, V 1/483, 3/131, TB 22/34, B 3/212, 6/326, NEČVU 1/418, J. Siblík: O. Kubín, Praha 1980.
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.