Litografie na papíře, 46 x 46 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace – okolo r. 1950, značeno vpravo dole razítkem. Významná olejomalba Le Disque Blanc, která vznikla v roce 1946, se stala předlohou pro nabízenou litografii stejného názvu. Le Disque Blanc je jedním z nejvíce reprodukovaných děl Františka Kupky. Pro autorovu tvorbu je podoba díla, jeho tvarosloví, hra s liniemi a kruhy, přímo signifikantní. František Kupka po celou dobu své abstraktní tvorby šel po co nejdokonalejší formě interpretace zákonitostí našeho světa. Jeho vertikály, mechanické vhledy či kosmická jara jsou důkazem jeho prahnutí objevit počátek, ten moment, který dává do pohybu všechny procesy. Předložená litografie je krásnou ukázkou Kupkova svébytného díla, jeho jedinečnosti na poli dějin umění. Litografie byla použita například jako předloha pro plakát k výstavě pořádané Galerií Karla Flinkera (24. 5. – 24. 6. 1960) Kupka – Gouaches – Aquarelles – Pastels. Pro budoucího majitele litografie se jedná o možnost přiblížit se tvorbě autora, nasát jeho geniální přístup a kochat se krásou světoznámého díla.