Uhel na papíře, 70 x 28,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace – 1905 – 1906, signováno vpravo dole Kupka. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Karla Srpa. Nabízené dílo je krásnou ukázkou kreslířského umění světoznámého umělce Františka Kupky, jenž se do historie zapsal jako jeden z průkopníků abstraktního umění. Jeho rozsáhlá tvorba zahrnovala několik uměleckých stylů, od symbolismu a impresionismu až po kubismus a abstraktní umění, které bylo klíčovým bodem jeho kariéry. Kupka se narodil v Opočně a studoval na Akademii výtvarných umění v Praze a následně na Akademii v Paříži, kde strávil většinu svého života. Ačkoliv je známý především jako pionýr abstraktního umění, Kupkova raná tvorba byla silně ovlivněna figurativními motivy. V jeho raných dílech se často objevovaly symbolické postavy a figurální scény, které byly plné jemného filozofického přesahu a mysticismu. Kupka se zajímal o spiritualitu, filozofii a vědecký pokrok, což se promítalo i do jeho maleb. Představovaná kresba pochází z jeho raného období. V tomto díle lze vidět umělcův zájem o lidskou postavu, kterou Kupka vykreslil do nejmenšího detailu a mistrně dokázal zachytit jednotlivé záhyby mužského těla. Naprosto obdivuhodná je autorova zručnost v zachycení portrétu figury, kde lze vidět nejen tvar a jednotlivé záhyby obličeje, ale i výraz celé tváře, a tak můžeme i odhadnout emoce dotyčné postavy.