Pastel na papíře, 38 x 34,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1908/1909, signováno vpravo dole Kupka spolu s autorskou dedikací.
Opatřeno certifikátem pravosti od Pierra Brullé.
Provenience:
Sbírka Pierre-Antoine Gallien.
Máme před sebou smyslově přitažlivou podobu mladé ženy, vyjádřenou pastelem, jímž se Kupka soustavně zabýval zejména v letech 1908 – 1911, kdy se stal jedním z jeho nejpoužívanějších výrazových prostředků vedle olejové malby. Na kresbě můžeme ocenit jednak Kupkův smysl pro bezprostřední charakterizaci ženské tváře, jednak způsob jejího „záběru“, který je veden z jedné z nejobtížnějších pohledů na lidskou hlavu, jež není zobrazena ani z ánfasu, ani z profilu (viz způsob, jímž Kupka přistupoval ve stejné době ke znázornění žigoletek). Kupka v pastelech dokázal s mimořádným nadhledem přiblížit život znázorňované ženy, její půvab, téměř jako by šlo o rokokového autora, k němuž měl někdy ve svém realistickém období blízko. Je třeba ocenit, že kresba, jež je téměř monochromní, doslova žhne vizuálním napětím, které vyzařuje z jemně osvětlené tváře, ztemnělých vlasů a prosvětleného okolí hlavy. Z kresby je zcela jednoznačně patrné, že Kupka byl znalec žen, že dokázal velmi přesně vyjádřit jejich skryté stránky. Kresbu měl ve své sbírce velký Kupkův ctitel, který jej ovšem i zpětně inspiroval, grafik Pierre-Antoine Gallien (1896–1963), jenž byl proslulý svými černobílými grafikami. S Kupkou se dlouhodobě přátelil, zejména od začátku dvacátých let, a patřil k velkým obdivovatelům jeho díla. Kupkova dedikace Gallinenovi napovídá, která žena by mohla být zdrojem inspirace. Podoba ženy z pastelu se blíží slavnému obrazu, jehož název dlouho zněl tajemně Galliénovo gusto (1909, olej, plátno, Národní galerie v Praze), zachycují černovlasou ženu z kabaretu, oděnou v červených šatech, s červeně napudrovanou tváří a výraznou rtěnkou. S velkou pravděpodobností jde o tentýž model. Velmi výrazná Kupkova kresba zřetelně obohacuje poznání jeho tvorby na konci prvého desetiletí dvacátého století.
Cena tohoto jedinečného díla se pohybuje v rozmezí 2 400 000 – 3 000 000.