Kvaš na lepence, 26 x 39 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1945, signováno vpravo nahoře Jos. Lada 45. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Pavly Pečinkové, CSc. Text z posudku PhDr. Pavly Pečinkové, CSc.: Předložený obraz nebyl dosud odbornou literaturou evidován a nejsou známy ani údaje o jeho případném zastoupení na výstavách. Jednoznačně však zapadá do celku Ladova díla a jeho pojetí se shoduje s doloženými kompozicemi na dané téma ze čtyřicátých let. Motiv stavění sněhuláka má v tvorbě Josefa Lady desítky variací. Objevuje se už v raných karikaturách publikovaných před první světovou válkou v Humoristických listech, je využit v ilustracích dětských knížek (například v pohádce Sněhurka). Od poloviny třicátých let, kdy se Lada začíná uplatňovat nejen jako karikaturista a ilustrátor, ale i jako malíř, se vzpomínky na dětské zábavy promítají i do jeho volné tvorby. Předložená práce náleží do poměrně rozsáhlého souboru Ladových kvaší na téma „dětské radovánky v zimě“, v němž ve čtyřicátých letech převažuje právě motiv zimní návsi s dětmi stavějícími sněhuláka. Skladba dílčích motivistických prvků, kompoziční rozvrh, kresebná stylizace, způsob kolorování i provedení signatury předložené práce odpovídají doloženým Ladovým originálům z daného období. Místy je znatelná jemná tužková podkresba, jejíž charakter se rovněž shoduje s doloženými Ladovými originály.