Dotaz na položku
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.
Díky souhlasu s využitím technologie cookies nám dovolíte ukázat Virtuální prohlídku i přímý přenos z našich aukcí přímo na našich stránkách.
Vyhráváte, Váš limit na vyžádání. Limit lze zvýšit.>
Kombinovaná technika na kartonu, 25 x 22 cm, rámováno v paspartě, pod sklem, signováno vpravo dole Jos. Lada, dole opatřeno přípisem Titul na Slovíčko 25 t.m., zezadu opatřeno výstavním razítkem VYSTAVENO V MÁNESU 1941, a razítkem Redakce časopisu Pestrý týden, Praha XVI., Kobrova ul.
Obraz je původní tiskovou předlohou pro titulní stránku vánočního čísla Slovíčka, nedělní dětské přílohy deníku České slovo. Tato příloha byla publikována na Boží hod ve středu 25. 12. 1935.
Provenience:
Původní sbírka V. Dubský.
Vystaveno:
Josef Lada, Souborná výstava, 17. 1. 1941 – 16. 2. 1941, S.V.U. Mánes Praha, č. kat. 1036.
Z posudku PhDr. Pavly Pečinkové, CSc.:
Vánoční motivy zpracoval Lada za svůj život v desítkách variací, přesného počtu se už asi nikdo nedopátrá. Jako žurnalistický kreslíř dodával každý rok nějaký vánoční příspěvek do prosincových čísel. Často reinterpretoval tradiční ikonografii Narození Páně, někdy kreslil dětské radovánky na sněhu, někdy vánoční zvyky a obyčeje. Do tohoto souboru patří i předložená kresba. Variace tohoto motivu se u Lady objevují také pod názvy Slouhova koleda nebo Okno se stromečkem. Práce je provedena svěžím, volným kresebným rukopisem, který se u Lady častěji objevuje právě v polovině třicátých let. Akvarelová technika, barevnost a způsob kolorování odpovídají doloženým originálům. Také stylizace figur se shoduje s pracemi z daného období Ladovy tvorby. Podpis je autentický.
Přední český malíř, ilustrátor, scénograf, karikaturista a kreslíř, vyučil se knihařem a poté krátce studoval na UMPRUM v Praze u prof. Dítěte a Hofbauera, ale vzápětí se začal živit ilustracemi do časopisů. Nejprve pod pseudonymem také začal ilustrovat knížky pro děti. O svém dětství sepsal knihu Vzpomínky z dětství z r. 1937, které pak rozšířil o další zkušenosti v knize Kronika mého života z r. 1942. Byl členem S. V. U. Mánes a SČUG Hollar. Seznámil se s Jaroslavem Haškem, kterému ilustroval jeho nejslavnější literární dílo Dobrého vojáka Švejka. Ilustroval také knihy K. H. Borovského, pohádky B. Němcové, K. J. Erbena, J. Drdy, J. Mahena aj. Působil jako dlouholetý redaktor nakladatelství Melantrich, kde se věnoval převážně tvorbě pro děti. Vydával obrázkové dětské knížky. Krátké pohádky publikoval také v časopise Radost. Věnoval se i kreslenému humoru. Spolupracoval s časopisy Máj, Svítilna, Humoristické listy, Rašple aj. R. 1918 vytvořil soubor karikatur Válka v kostce, později ilustrovanou frazeologii a přísloví. Velmi záhy si osvojil osobitý, vysoce individuální styl. V krajinných i figurálních námětech dospěl k formulaci obecného typu, ve kterém dal vyniknout svému sklonu k idyličnosti a harmoničnosti vztahu člověka a přírody. Z výtvarných technik využíval nejčastěji vedle kresby kvaš a temperu, které používal i pro práci na rozměrnějších obrazech. Kultovní proslulost mu přinesl cyklus kreseb Kocoura Mikeše. Jeho knihy a výtvarná díla se staly předmětem divadelních dramatizací, filmových, televizních a rozhlasových inscenací. Od r. 1926 se pravidelně zúčastňoval samostatných, souborných i kolektivních výstav po celé České republice a v zahraničí prezentoval svá díla v Paříži, Vídni, Berlíně, Ženevě, Rize, Benátkách, Římě, Edinburghu, Stockholmu, Budapešti, Moskvě, Sofii, ale také v asijských zemích jako Korei, Vietnamu a Číně. Ve 30. letech navrhl několik scénografických výprav, např. Tylova Strakonického dudáka, Blodkovu operu V studni, Smetanovu Prodanou nevěstu, ale také filmy - loutkové Osudy dobrého vojáka Švejka, kreslený film Říkadla a dodnes pravidelně reprízovanou hranou pohádku Hrátky s čertem. Jeho scénografické dílo ovlivnilo pojetí celé řady pozdějších scénografických zpracování - zpodobnění idylického venkova. Ladovo malířské dílo, příznačné jako svět vzpomínek z dětství, které je typické svou romantikou, originalitou a jakoby dětským viděním světa si našlo cestu k široké vrstvě diváků nejen u nás, ale i ve světě. Jeho dílo je zastoupeno v NG v Praze, UPMP, Národním muzeu, MG v Brně, GVU v Ostravě, VČM v Pardubicích, SG ve Zlíně, GVU v Karlových Varech aj.
Autor viz T 2/3, TD 115, 223, V 3/151, 6/181, B 6/336, NEČVU 1/434.
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.