Kombinovaná technika na kartonu, 32 x 31,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 1915, signováno vlevo dole LJ 15. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Pavly Pačinkové. Josef Lada, známý především svými ilustracemi, kresbami pro Humoristické listy a národopisnými náměty, zde ztvárnil tradiční biblický motiv narození Ježíše v jeho typickém stylu, který čerpá z českého venkovského života. Rok 1915 je významným obdobím v Ladově tvorbě, protože v tomto roce vzniká nejen několik důležitých ilustrací, ale také kresby s náboženskými náměty, kde zkoumá ikonografii a hledá nové přístupy k tradičním motivům. Ladův rukopis z tohoto období nese prvky silného černého obrysového stylu, jemného stínování a humoru, který často promítá i do vážnějších témat. Dílo Svatá rodina představuje Ladovu jedinečnou interpretaci tradičního biblického motivu narození Ježíše Krista. Kompozice zobrazuje Pannu Marii, svatého Josefa a malého Ježíška v prostém venkovském prostředí. Oba rodiče mají sice nad hlavami svatozáře, nicméně jejich zobrazení má i venkovskou, lidovou dimenzi. V pozadí Lada umístil domácí zvířata, osla a krávu, což jsou tradiční prvky betlémské scény, ale Ladův styl jim dává jemně humoristický a laskavý nádech. Zajímavým detailem je černý zajíček sedící vedle malého Ježíška, což je osobitý prvek, který do tradiční kompozice přináší kousek humorné poetiky, typické pro Ladu. S dílem Svatá rodina stylově souvisí soubor karikatur, kterými Lada přispíval do Humoristických listů či Šibeničky.