012 | POMONA II
LAMR Aleš (1943 – 2024)
- dosažená cena: 60 000 CZK
dosažená cena: 60 000 CZK
26.6., 20:15 4628 60 000 CZK 26.6., 20:15 9037 60 000 CZK 26.6., 20:22 4628 60 000 CZK 26.6., 20:15 4628 58 000 CZK 26.6., 20:15 9037 56 000 CZK 26.6., 20:14 9037 52 000 CZK 26.6., 20:10 4628 50 000 CZK 26.6., 20:14 4628 50 000 CZK 26.6., 20:14 9037 49 000 CZK 26.6., 20:14 4628 48 000 CZK 26.6., 20:14 9037 47 000 CZK 26.6., 20:13 4628 46 000 CZK 26.6., 20:13 9037 45 000 CZK 26.6., 20:13 4628 44 000 CZK 26.6., 20:13 9037 43 000 CZK 26.6., 20:13 4628 42 000 CZK 26.6., 20:13 9037 41 000 CZK 26.6., 20:13 4628 40 000 CZK 26.6., 20:13 9037 39 000 CZK 26.6., 20:12 4628 38 000 CZK 26.6., 20:12 9037 37 000 CZK 26.6., 20:09 9037 35 000 CZK 26.6., 20:02 4628 34 000 CZK 26.6., 20:01 9037 33 000 CZK 26.6., 19:30 4628 32 000 CZK 21.6., 10:35 14773 31 000 CZK 20.6., 15:28 6335 30 000 CZK Bronzová plastika, 28 cm, datace 1964, signováno uvnitř a vlevo dole LD A. Lamr 64.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Jiřího Machalického.
Provenience:
Získáno z rodiny autora.
Z posudku PhDr. Jiřího Machalického:
Aleš Lamr se již před polovinou šedesátých let přiřadil k umělcům, kteří se obraceli k figuraci. Vyšel z expresionismu i určitých forem kubismu, směřoval ke zjednodušení a symbolickému vyjádření a o něco později k výrazné groteskní nadsázce, aby nakonec dospěl k barevně i tvarově harmonickým obrazům a objektům, v nichž se zabývá prolínáním rovin a prostorů i duchovními principy. Aleš Lamr je nejen malíř, ale také sochař, který uplatnil své prostorové představy nejen v interiérech, ale i v exteriérech. Jeho vyhraněný projev se přirozeně vyvíjí především v kresbě a malbě, ale také v sochách a objektech, i když se jim přece jen nevěnuje tak systematicky. Bronzová Pomona je názorově velmi blízká Hlavě dívky, obrazu ze stejného roku. V obou je znát vliv meziválečné evropské avantgardy a zároveň umělcův smysl pro krajní zjednodušení tvarů, které má vždycky svůj přesný význam.