Olej na plátně, 23,5 x 36 cm, rámováno, datace 1898, signováno vpravo dole Lebeda Bretagne. Konzultováno s Mgr. Kristýnou Brožovou. Vystaveno: Bonjour, Monsieur Gauguin, Čeští umělci v Bretani (1850–1950), NG Palác Kinských, 16.11.2018 - 17.3.2019 Publikováno: Bonjour, Monsieur Gauguin, Čeští umělci v Bretani (1850–1950), s. 102, č. reprodukce 67. Autor díla, Otakar Lebeda, se společně se svými staršími spolužáky Františkem Kavánem a Antonínem Slavíčkem řadí k mimořádným krajinářům Mařákovy školy a vynikajícím představitelům svěžího českého citového impresionismu. Roku 1896 odcestoval přes Mnichov a Alpy ke Gardskému jezeru až na Rivu a do rybářské vesnice Torbole pod Monte Baldo, kde se usídlil. V aukci nabízený obraz vychází z Lebedova pobytu ve Francii; zachycený pohled do krajiny nás zavádí do malého kouzelného letoviska Concarneau na západě Francie, v regionu Bretaň. Pro svou kompozici si pak Lebeda vybral jednu z místních pláží a divákovi nabízí romantický pohled do v nekonečnu mizejícího horizontu za mořskou hladinou. Rovněž zvolená barevná škála - od krémové běloby přes jemné tóny ocelové modři - mistrně navozuje atmosféru sluncem vyhřátého francouzského pobřeží. V roce 1898 pobýval v Karlových Varech, kde prosvětlil svou paletu a jeho malba nabyla impresivní podoby. Roku 1899 odjel do Bechyně, kde opustil svůj příznačný pastózní rukopis a začal experimentovat, jak v uměleckém, tak zejména osobním životě, kde se čím dál intenzivněji začal střetávat jeho bouřlivý vnitřní svět s labilní psychickou povahou, který vyvrcholil jeho dobrovolným odchodem ze světa.