Olej a kvaš na lepence, 19 x 32 cm, rámováno, datace 1955, signováno vlevo dole Kamil Lhoták 1955, číslo soupisu díla autora 976/10.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové, Ph.D.
Krajiny Kamila Lhotáka z let 1955-58, Výstavní síň lidové demokracie, 6. 1. - 27. 1., Praha, 1959. Kamil Lhoták: Poesie dálek, Galerie Moderna, 19. 6. - 14. 9., Praha, 2014.
Krajiny Kamila Lhotáka z let 1955-58, Výstavní síň lidové demokracie, 6. 1. - 27. 1., Praha, 1959, kat. č. 1.
Libor Šteffek, Kamil Lhoták: Obrazy, Praha, 2017, reprodukováno na s. 222, kat. č. 976/10.
Z posudku PhDr. Rey Michalové Ph.D.:
Posuzovaný obraz Palác v parku (Karlovy Vary) je velmi kvalitní, malířsky hutnou Lhotákovou prací datovanou rokem 1955, kdy jeho tvůrčí bilance čítala poměrně nevelký počet dvaceti čtyř prací, z nichž pět ještě neobstálo před jeho přísnou sebekritikou a autor je zničil. K základní charakteristice krajinářské tvorby Kamila Lhotáka patřil fakt, že umělec své obrazy nikdy nemaloval přímo na místě, což sám výslovně zdůrazňoval. Tento v podstatě retrospektivní postup se roku 1954 přímo ukázkově promítl do plátna doslova psychoanalytického obsahu „Zeď vzpomínek“ (AJG, Hluboká n. Vlt.), ale také do řady dalších prací, včetně těch komorně laděných. Je tomu tak i v předloženém díle Palác v parku (Karlovy Vary), v němž se sofistikovaně mísí několik vzpomínkových rovin a okruhů zájmu autorova života. Když se po druhé světové válce, žel nakrátko, otevřely hranice „světa, v němž žijeme“, podnikl Kamil Lhoták cestu do Paříže (1947), z níž si přivezl mnoho inspiračních podnětů a na niž dlouho a rád vzpomínal. Nemožnost cestovat do zahraničí a na tzv. Západ v padesátých letech pak způsobovala, že se do své milované Francie vracel v obrazových asociacích. V posuzovaném obraze je vzpomínka na Paříž manifestovaná francouzskou vlajkou jako nesporným symbolem svobody a neomezenosti hranic, v jeho imaginaci prolnula s aktuálnějším zážitkem z lázeňského města, jehož honosná palácová a vilová architektura mu leccos z Francie připomínala.