Olej na plátně, 63,5 x 49,5 cm, rámováno, datace – okolo 1930, signováno vpravo dole A. Lhote. Literatura: Obraz bude zařazen do připravovaného catalogue raisonné od Dominique Bermann Martinové a Jeana Françoise Aittouar?se. Provenience: Muriel & Bassett Wilson, London, získáno přímo od umělce. Hledíme na práci jednoho z členu slavné Section d´Or. André Lhote původně vystudoval sochařství na École des Beaux-Arts v Bordeaux, ale posléze se přiklonil k výrazovým prostředkům malby, u které zůstal po celý svůj tvůrčí život. Počátky autorova malířského díla jsou svázány s fauvismem, jenž se zejména po první světové válce překlenul k projevům kubistického ražení. Jako člen jmenované skupiny se snažil o rozvinutí kubismu jako pokračovatele vývoje předchozích tendencí malby, na rozdíl od svébytného kubismu Picassa a Braqua. Viděné dílo Arlequin nám zobrazuje slavnou postavu z Commedia dell´arte Harlekýna, komického sluhu jednoho z pánu, jenž je často zamilován do postavy Kolombíny. U námi viděného díla Lhote jemně následuje kubistické tvarosloví, a to hlavně v podání klasického šatu zvolené postavy, i ona stylizace sedícího aktéra je utvořena za pomoci daného výtvarného směru. Přesto je zde jasné přemostění s klasickou malbou v podání obličeje či rukou. Postavu André Lhote situoval personu do imaginárního prostoru plného zákrut a barevných valérů, které ale nic neubírají na pozornosti postavě Harlekýna. Lhote v díle prokazuje svůj výtečný smysl pro rozložení barevné plochy a vytříbeného citu pro zvolení námětu.