Olej na plátně, 94 x 48 cm, rámováno, datace 1942, signováno vpravo Liesler 1942.
Opatřeno písemným potvrzením o pravosti díla od autorova syna.
Tuto vertikálně pojatou malbu vytvořil jeden ze zástupců skupiny Sedm v ŕíjnu či S.V.U. Mánes, umělec svébytného malířského ražení, který takřka vždy tvořil v osobitém duchu. Josef Liesler v nabídnutém díle vypodobnil danou milovnici koček, ženskou postavu magického zjevu, jež má okolo krku uvelebenou kočku, jako drahocenný náhrdelník. Liesler se proslavil svým osobitým, až surrealistickým přístupem k námětům své malby, ale taktéž ho známe jako umělce s citem zaznamenat reálné vjemy v expresivních tvaroslovích. Milovnice koček je toho referenčním příkladem. Celá postava se nese v manýristickém protáhlém jazyku, do toho je žena oděna do rudého šatstva, které takřka ovládá barevnost celého výjevu. Spolu s tím Liesler neodolal korunovat tuto až kouzelnou bytost širokým rudým čepcem, který se rozpíná po celé šíři plátna. Postava ženy se tváří stejně tak zádumčivě a tajemně, jako i celé pozadí, ze kterého divák větří další přízraky malířovy fantazie. Žena probodává svým pohledem prostor před plátnem a uhrančivě ovládá směr divákova zraku. Dílo vzniklo v období protektorátu a koreluje tak s dobou nesnází a útrap války. Možná právě ona síla válečné doby promlouvá skrze námět díla svou barevností a formou, přesto Liesler dílo vystavěl za pomoci divadelního aranžmá, díky kterému se do námětu vkrádá trocha nadsázky, že svět je stejně jen takovou velkou divadelní hrou. Divadelní náměty se posléze autorovi staly blízkou inspirací pro jeho tvorbu, a tak můžeme nabízené dílo vnímat v širším kontextu jako jedno z prvních pláten tohoto typu.