Pastel na papíře, 68 x 50 cm, rámováno, pod sklem, datace 1986, signováno K. M 1986, zezadu opatřeno autorským přípisem s určením.
Posoudili a pravost díla potvrdili PhDr. Karel Srp a galerista Zdeněk Sklenář.
Pastel, který je zde nabízen, je výtečnou ukázkou práce Karla Malicha. Jeho svébytný přístup ke kresbě, za pomoci media pastelu, autora řadí do jedinečné pozice jak v historii českého umění, tak toho světového. Malich zde rozehrává tryskání barev a jak napovídá samotný název díla, tak tryskání, pohyb světla. To se spolu s niternými náměty lidství a zemitostí lásky k domovu stalo hlavními náměty autora. Zde vidíme oblíbené kruhové struktury, které jsou jedna na druhou navrstveny a tvoří monochromní efekt. Pomyslným středem je zde žlutoskvoucí ovál, který je ověnčen dvěma vrstvami zelenavé. Z jiskrného středu tryská pětice nitek, připomínajících pestíky květu. Celou tuto vidinu lze interpretovat jako právě ono světlo uvnitř autora, jak sám připsal na dílo. Světlo, stejně tak květ rostliny, se podílejí na pokračujícím či teprve počínajícím dalším životu organismu, a tak hledíme na autorem zgeneralizovaný průběh počátku života či pohybu, který znamená život.