Olej na plátně adjustovaném na dřevěné desce, 21 x 26 cm, rámováno, datace – 1867 – 1870, zezadu přípis s určením: Buky u Tismice, práce Josefa Mánesa, Charlotta Mohr Piepenhagenová majitelka. Provenience: Získáno z pozůstalosti Miloše Vlčka Opatrěno odborným posudkem PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové. Komentář PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové. Předložený olej Buky u Tismice je nepochybným a velmi krásným dílem Josefa Mánesa z posledních let jeho života. Jde pravděpodobně o jednu z přípravných studií k proponovanému obrazu pro rytíře Lannu Vodní víly pod bukem (Víly v lese). K námětu vzniklo hned několik náčrtů a studií, olejových i kresebných. Některé z nich byly namalovány za Mánesova pobytu na Šumavě, kam byl poslán rytířem Lannou na zotavenou z těžké nervové choroby. Předložený olej Buky u Tismice ukazuje Mánesovu malířskou geniálnost i v době jeho nemoci a významným způsobem rozšíří a obohatí doposud známý soubor Mánesových děl.