8. ročník Smetanovy výtvarné Litomyšle 2012, Julius Mařák na zámku v Litomyšli, 15. 6. - 8. 7. 2012. Má vlast - pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu 4. 9. - 1. 11. 2015.
Klasikové 19. století, obrazy ze sbírky Karlštejnské a.s., Galerie Diamant S.V.U. Mánes 5. 4. - 27. 5. 2012, s. 45.
Má vlast - pocta české krajinomalbě, S.V. U. Mánes a Správa Pražského hradu, Praha, 2015, s. 193.
Toto mimořádné dílo je výtvorem významného malíře Julia Mařáka, jenž ovlivnil českou malbu nejen svými výtvory, ale i svým umem a znalostmi, neboť vedl krajinářskou školu na pražské Akademii výtvarného umění. Jeho tvorbu lze nalézt nejen v Národní galerii, ale také jako jediný krajinář 19. století měl tu čest vyzdobit prostory Národního divadla. Představované plátno nám nabízí nespecifický pohled do lesa, kde se pojem čas ztrácí. Je zde zdůrazněn meditativní náboj přírody, jenž nám v současnosti tolik chybí. Krátké tahy štětce a zemitá barevnost působí téměř pokojným dojmem. Jediné narušení času zde představují dva ústřední úzké stromy v samotném centru obrazu. Jejich tmavě hnědá kůra, společně s temným listovým a ohnutým kmenem, nám připomínají, že i trvání času a pomíjivost jsou přítomny i v tak dokonalém přírodní organismu, jakým les bez pochyby je.