016 | KOUPÁNÍ
MAŠEK Karel Vítěslav (1865 – 1927)
- vyvolávací cena: 350 000 CZK
Olej na plátně, 59 x 59 cm, rámováno, signováno vpravo dole K. Mašek.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Šárky Leubnerové.
Z posudku PhDr. Šárky Leubnerové:
Předložená práce, představující skupinu dívek při koupání, je dílem Karla V. Maška, významného představitele českého symbolismu přelomu 19. a 20. století. Předložené Koupání zachycuje skupinku dívek v noční atmosféře u břehu jezírka, za nímž se tyčí až pohádkově působící vrba a svítí dvě červená světýlka, z nichž jedno se odráží na vodní hladině. Intimní prostor tvoří uzavřený obrazový celek. Těla dívek v různých pozicích vystupují z temnoty krajiny, kompozici vévodí postava stojící dívky otočená k divákovi zády, která držíc na hrudi bílou drapérii snad vystoupila právě z vody. Ze scény vyzařuje klid, uvolnění, hra, vztahy dívek jsou nanejvýš důvěrné. Důležitým fenoménem té doby bylo pro Maška světlo, které i zde hraje významnou roli; mění barevnost dívčích těl do studených tónů, které doplňují modrá, červená a bílá drapérie, rozložené na trávě. Malba založená na drobné barevné skvrně a děleném rukopise odpovídá Maškovu uměleckému projevu tohoto období.