Dotaz na položku
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.
Díky souhlasu s využitím technologie cookies nám dovolíte ukázat Virtuální prohlídku i přímý přenos z našich aukcí přímo na našich stránkách.
Vyhráváte, Váš limit na vyžádání. Limit lze zvýšit.>
Olej na plátně, 116 x 116 cm, rámováno, datace 1907, signováno vlevo dole KVMašek 07, zezadu opatřeno výstavním štítkem.
Opatřeno odbornou restaurátorskou zprávou ak. mal. Věry Cedlové.
Vystaveno a publikováno:
Má vlast - Pocta české krajinomalbě, Jízdárna Pražského hradu, Správa Pražského hradu a S.V.U. Mánes, 4. 9.–1. 11. 2015, str. 339.
Publikováno:
Fabelová Karolína – Mašek Karel Vítězslav, Eminent 2002, s. 101
Divák je svědkem znovunalezeného obrazu velikána českého symbolismu. Obraz Meditace, jak je i citován v monografii autora, zobrazuje stojící dívku u temného jezera, držíc si bělostnou látku na prsou, se skloněnou hlavou, jakoby zamyšlena nad bytím, nad světem, který ji překračuje. Dívka, nymfa, víla, chcete-li, stojí u magické hladiny jezera, které soustřeďuje všechnu temnou barevnost obrazu. Dívka stojí při jezeře, jakoby čekala na nějaký magický krok, mystický jev, pohádkové vyústění. Tělo postavy je oděno a neoděno do bílé látky, sukna, jež ani nesplývá s tělem, ale spíše se jím žena kryje, zdánlivě to vypadá, že právě před démonickým jezerem. Symbolistním rázem díla není jen daný motiv, ale i způsob jeho zobrazení, světlo dopadající na tělo dívky, odrážející se od květeny a stromoví okolo, ale i ztrácející se v temnotě vodního živlu. Mašek byl velkým milovníkem všeho magického. Zbožňoval víly, pohádková stvoření a hlavně byl mistrem alegorií a zobrazení v podobě ženy takové. Podané dílo je na pomezí fantaskního světa, mimo náš svět a světa zobrazeného symbolistní cestou. Rozložení, koncepce díla, divákův pohled se koncentruje na dívku, stojící v květeně, ale právě velký formát, využit na dřeň, zabarven paletou zeleně, silný ve své barevnost, právě ten umocňuje divákův pocit z dívčího aktu. Na protější straně pluje, skoro nehnutě loďka, zračící pomíjivost, čas, Chárona, chceme-li, a protější břeh se stává něčím nedostupným, odříznutým od dívky, od diváka. Dílo Karla Vítezslava Maška je svým námětem silné, v některých polohách nacionální, lidové, ale hlavně osobité a procítěné. Podané dílo je nádhernou ukázkou autorova mistrného umu a je svou povahou jak uměleckou, tak věcnou, obrovsky cenné.
Autor viz T 2/105, TB 24/203, B 7/237, NEČVU 1/489.
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.