MATAL Bohumír (1920 Brno - 1988 Prudká u Doubravníku)
vyvolávací cena: 10 000 CZK
dosažená cena: 21 000 CZK
Tužka na papíře, 32 x 32 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace 14. I. 1957. Předkládaná kresba, datovaná do roku 1957, je skvělým příkladem autorova řemeslného přístupu k formě kresby, jeho zaujetí liniemi a v neposlední řadě sociálními tématy, jenž Matala spojují se Skupinou 42. Dílo má též spojitost s rukodělnou tvorbou autora, jíž jsou vitráže a užité umění. Roku 1957 se Bohumír Matal stal spoluzakladatelem výtvarné skupiny Brno 1957, která ohraničila další umělcovu vývojovou etapu. Dívka s náušnicí je výtečnou autorovou prací, díky níž se dostáváme do střetu s autorovou tvorbou, s jejím procesem a ukazuje nám, jak Matal dokázal využíti linií, jejich průniků a též plochy, jež je jimi tvořena. Kresba je velice vydařeným, surovým dílem autora, a tak i skvělou příležitostí pro dražitele.