Olej na kartonu, 45,5 x 37,5 cm, rámováno, datace 1958, signováno vpravo dole Matal 58. Dílo pochází z ruky významného českého umělce poválečného období, jež je svou tvůrčí energií svázán pevně s moravskou metropolí a zdejší spolkovou výtvarnou činností. Bohumír Matal, spoluzakladatel skupiny Brno 57, zde nabízí pohled z terasy domů, výhledem na brněnské výšky, a to přímo na vrcholy katedrály sv. Petra a Pavla. Ty jsou součástí monochromní modré oblohy a svou výškou a hranolovitým tvaroslovím přímo pronikají prostorem jako dvě jehlice. To, co vidí divák v prvním plánu, je bílí pták, jehož perutě jsou součástí samotného tvora a částí střechami viděných domů. Matal zde zkouší divákův zrak a hraje si s perspektivou viděného. Pták hledí na diváka svým žhnoucím očkem a zve ho, aby se stal součástí výjevu, aby se koukl zpoza zábradlí a kochal se krásou nočního města. Bohumír Matal v nabízeném díle zvolil lyrický námět a interpretuje jej svým typickým zgeneralizovaným jazykem, který si bere z formy to nejlepší a nejpodstatnější. Pokud vezmeme vpotaz dataci díla, rok 1958, vidíme umělcovu formu v období rok po založení skupiny a můžeme tak nahlédnout do jeho tehdejších vyjadřovacích prostředků, do jeho myšlenkových procesů. Matal v díle zobrazil, i když z ptačí perspektivy, své milované město s jedním z jeho velkých monumentů spolu s křehkostí ptačí krásy. Sběratelům skupiny Brno 57, či samotného autora, by toto výtečně zadatované a vystavěné dílo nemělo uniknout.