Olej na sololitové desce, 35 x 41 cm, rámováno, datace 1951, signováno vlevo dole MATAL 51.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové, Ph.D.
Z posudku PhDr. Rey Michalové, Ph.D.:
Posuzovaný obraz Za deště je autentickým, maximálně typickým, velmi dobově výmluvným, existenciálně laděným dílem Bohumíra Matala, brněnského malíře a nejmladšího člena Skupiny 42, jehož zájem vždy poutala lidská postava a všechny tvůrčí fáze charakterizoval smysl pro promyšlenou tvarovou kompoziční skladbu a strukturaci povrchu malby. Ač rokem svého narození patřil až k další, poválečné generaci, svým viděním a cítěním se skvěle ztotožnil se skupinovou poetikou. Obraz Za deště nese všechny znaky vyspělého Matalova stylu, začátkem padesátých let ovlivněného španělskými malíři Pařížské školy. V obraze Za deště, ztvárňujícím tři figury srostlé s deštníky v neurčitém, soumračném městském exteriéru, tématizoval Bohumír Matal excelentně problém samoty kafkovského ražení, samoty lidí, kteří se potkávají v jednom čase na jednom místě, jsou si ale navzájem odcizeni.